Вихователю ДНЗ


Конспект заняття з пізнавального розвитку для дітей старшої групи «Добро врятує світ»


Мета:Фонд «хочу»: поглибити знання дітей про такі моральні категорії, як доброта, вдячність. Формувати морально-етичні уявлення та адекватні форми поведінки, переконання про те, що добре жити з добрими людьми.
Збагачувати внутрішній світ дитини позитивними емоціями. Вправляти в умінні правильно виражати свої почуття.
Фонд «можу»: Розвивати оцінні навички, вміння дітей оволодівати адекватними формами прояву своїх почуттів у спілкуванні.
Виховувати у дітей бажання бути приємними людьми, бажання творити добро, добрі вчинки, бути доброзичливими, щирими, проявляти співчуття, доброту, піклування.
Акцентувати увагу дітей на їхніх позитивних рисах, а не на недоліках. Активізувати в мовленні дітей ввічливі слова.
Матеріал: клубок ниток, валентинка, червоні та чорні сердечка, збірка прислів’їв та приказок про доброту, магнітофон, свічка, склянка, ножиці, клей, пензлі, серветки, кольоровий папір та картон.
Підготовка дітей:
— читали казки про добрі та погані вчинки,
— проводили бесіди про добро і зло, про ввічливість,
— розглядали ілюстрації про добрі вчинки,
— розігрували та обговорювали ситуації про добрі та погані вчинки.
Підготовка вихователя:
— склала конспект заняття,
— підібрала та вивчила з дітьми прислів’я та приказки про доброту, гімн доброти,
— розглядали з дітьми ілюстрації,
— грали в дидактичні ігри «Квітка добрих справ», «Добре-погано»,
— підготувала костюм для доброти,
— облаштувала кімнату для заняття.


Хід заняття:


Діти заходять до зали, вітаються з гостями. (добрий день)
— Діти, що ви тільки що зробили? (привіталися з гостями)
— Діти, зустрівши на вулиці друга, що ви йому скажете? (доброго дня, привіт!).Так , ви привітаєтесь. Молодці, усе це слова привітання. Чемні люди завжди вітаються, бажають одне одному здоров’я, доброго дня, ранку.
— Що означає – «здрастуй» ? Таке гарне слово. Все тому, що здрастуй – значить «будь здоровий».
— Подивіться, що у мене в руках?
— Вірно, це валентинка.
— А ви знаєте, коли дарують валентинки?
— Вірно, валентинки дарують на Свято Валентина, в День закоханих.
— Що ж це за свято? Це свято святкують 14 лютого. Це день , коли говорять про любов, доброту, щирість, за що люблять. В цей день виховується толерантність, людяність. Тож і ми сьогодні поговоримо про доброту, добрі вчинки.
Вихователь:
— Діти, подивіться, що в мене в руках? (клубок ниток)
— Той, кому він в руки попаде,
Добре слово всім нехай назве.
Вправа «Поділися добрим словом».
Діти стають разом з вихователем у коло, передають одне одному клубочок, по черзі називають добре слово і намотуючи ниточку на палець, утворюють нитяне коло.
Вихователь:
— Подивіться, у нас утворився ланцюжок добрих, щирих слів. А чи змінився від них ваш настрій?
— У мене на серці стало приємно і тепло. А у вас?
— Давайте змотаємо наш добрий клубочок і нехай тепер він буде у нас в групі. А якщо комусь стане сумно, чи будуть потрібні щирі слова, він може трохи потримати клубочок у руках – і одразу пригадати їх.
— Скажіть, а вам завжди весело? Чи трапляються такі дні, коли ви чимось засмучені?
— Чому людині може бути погано? (якщо її хтось образив, чи просто стало сумно, чи щось трапилось).
— А як ми можемо дізнатись, що людині погано на душі? (коли очі сумні, коли вона не усміхається, коли плаче).
— А як можна допомогти людині, якій погано? (запропонувати свою допомогу, спробувати розважити її, розвеселити, зробити подарунок, пригостити смачним, поділитися іграшкою, пожаліти тощо).
— Діти, на що схожа доброта? (в неї мамині усміхнені очі, ніжні та ласкаві бабусині руки, помірно суворий погляд батька).
— Де живе доброта? (людському серці).
— Чим займається? (добрими справами).
— Якого кольору може бути?
— Вона тепла чи холодна?
— Де ми можемо її побачити?
Вихователь розповідає:
За синіми морями, дрімучими лісами, високими горами живе її величність Доброта. Вона намагається зробити світ добрішим. А тому завжди серед людей приходить до них на допомогу без нагадування і благань. Доброта вміє розділити і радість , і горе з рідними і друзями та просто з незнайомими людьми. Щодня, тільки на небі з’явиться ласкаве сонечко, вона розсіває свої зерна – зерна доброти у дитячих душах.
(чується спокійна музика, заходе дівчина-Доброта. Вона роздає дітям червоні валентинки у формі сердечка, що символізують любов і доброту людського серця).
Доброта:
— Добрий день, діти, я – Доброта. Я потрапила до вас, бо знаю, що ви добрі і гарні діти і тому подарувала вам ці сердечка як символ самих світлих і добрих почуттів, такі як любов, вірність, дружба і звичайно доброта.
— Я прийшла не одна, із собою я принесла свічечку. Погляньте, яка в неї вогняна зачіска. Вам приємно дивитися на її полум’я? А якщо піднести руки ближче до вогника, що ми відчуваємо? (тепло).
— Як ви гадаєте, чи може людина світитися , як свічка і дарувати світло та тепло? (так). За якої умови це може статися? (коли людина робить добрі справи, гарні вчинки).
Вихователь:
— У доброї людини очі сяють, як зорі, а своїми добрими вчинками вона заспокоює, ніби притягує до себе. Якщо накрити її скляним ковпаком (вихователь накриває свічку склянкою), то побачимо світло є, а тепла не відчуваємо. Запалена свічка – добра , щира людина, а свічка, накрита склянкою – це людина , яка дбає тільки про себе.
Доброта:
— Нехай ця свічка залишається з вами і нагадує, якою людиною треба бути.
Вихователь:
Та поруч із Добротою живуть слуги Зла, Жорстокості, Злість, Лінь, Сварка і Байдужість. Вони шукають серед дітей собі друзів.
(звучить сувора музика , забігає хлопчик, який символізує Зло, Жорстокість, Злість, Лінь, Сварку і Байдужість.)
Хлопчик:
— Я –жорстокість, я – злість, я – лінь, і сварка я, і байдужість я.
Закликаю нічого не пробачати,
чорну злість у собі завжди зберігати,
не допомагайте рідним, друзям,
не вчіться гарному,
ніколи не піддавайтесь,
завжди сперечайтесь,
зростайте , дітки, байдужими,
інших зневажайте,
про себе тільки дбайте,
на чуже горе уваги не звертайте,
чорне сердечко у собі плекайте.
(хлопчик роздає чорні сердечка дітям).
Вихователь:
— Діти, чи сподобались вам подарунки? Давайте викинемо у мішок для сміття погані почуття та вчинки.
Вправа «Цього треба позбутися».
(Діти називають те , чого б бажали позбутися і викидають чорні сердечка у мішок.)
Доброта:
— Мої маленькі друзі, не слухайте цього хлопчика. Він думками , словами, діями може завдати болю кожному з нас.
Вихователь:
— Давайте цього хлопчика запросимо пограти з нами у гру. Може він перетвориться на доброго, чуйного хлопчика.
Гра «Ввічливо чи не ввічливо».
Вихователь:
— Перевіримо, чи вмієте ви правильно поводитись. Якщо ви погоджуєтесь, то плескайте в долоні, а якщо — ні, то тупайте ногами.
Прибери мерщій в кімнаті,
Й чистим, вмитим за сніданком
Привітайся до матусі:
— Рідна, з добрим ранком!
У дівчаток гарні кіски,
Але надто вже малі,
А щоб більші виростали,
Ми їх тягнем до землі!
Без запрошення йди в гості,
Не вітайся там ні з ким,
І ні за що слів «будь ласка»
І «пробачте» не кажи!
Друг в біді не лишить,
Щирим словом втішить,
Отакий він, незрадливий,
Справжній друг.
Вихователь:
— Молодці, діти, ви обрали такі чесноти, які притаманні добрим, чуйним людям. Ці люди схожі на чарівників. І кожен з нас може стати чарівником. — — Як ви думаєте, за якої умови? (робити добрі справи). Тож давайте складемо з вами «Правила доброти».
— Тож за яких умов доброта може оселитися в наших душах?
Складання «Правил доброти». 
Дбати про слабких, маленьких, старих, хворих; 
Не заздрити; 
Жаліти інших, а не себе; 
Своїми вчинками приносити радість; 
Не завдавати болю. 
Вихователь:
— Діти, давайте з вами пригадаємо прислів’я та приказки про добро.
(діти розповідають прислів’я та приказки про добро.)
( Додаток 1.)
Вихователь:
— Сьогодні нам було затишно і приємно. І не тільки тому, що Доброта – наша гостя подарувала нам сердечка і свічечку, яка нас зігрівала і нам світила, а тому , що в кожній дитині є доброта, кожен в нашій групі добрий і чуйний. Доброта живе в наших родинах. Подивіться, наш гість – злий хлопчик, перетворився на доброго. Не даремно в народі кажуть «Добро перемагає зло».
— Тож давайте, діти, заспіваємо усі разом «Гімн Доброти».
( всі співають «Гімн Доброти».)
(Додаток 2)
Доброта:
— Нехай поруч із вами усім людям буде тепло і затишно!
Вихователь:
— А тепер, діти, давайте пройдемо з вами до нашої майстерні і виготовимо валентинки, які ви подаруєте найдорожчім людям, а найдорожчі люди на землі – це ваші батьки.
(діти виготовляють валентинки).
Додаток 1. 
Коли тебе добрі люди шанують, шануйся сам; 
Не одяг красить людину, а добрі діла; 
Хто людям добра бажає, той і собі має; 
Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту; 
Від добра добра не шукають; 
Все добре переймай, а зла уникай; 
Добре діло роби сміло; 
Добре роби, добре й буде; 
З добрим поживеш – добре й переймеш, з лихим зійдешся – й свого позбудешся; 
Світ не без добрих людей; 
Хочеш собі добра – не роби нікому зла; 
Хто добре робить, тому зло не шкодить; 
Де є добрі люди, там біди не буде; 
Доброго тримайся, поганого цурайся; 
Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся; 
Часок у добрі побудеш – все горе забудеш; 
Добро не лихо, ходить тихо. 
Додаток 2.
« Гімн доброти»
Добрий день вам, люди добрі,
Зичу вам добра я.
Хай без хмар життєвий обрій
Сонечком вам грає.
Поділіться добротою,
Йдіть на добре діло.
І проймуться чистотою
І душа, і тіло.
Дружать квіточка і бджілка,
Дружать море й кораблі,
Дружать в небі місяць, зірки,
Пори року на землі.
Дружбу треба поважати,
Дружбу треба берегти,
Дружать у садку малята,
Подружились я і ти.

Конспект заняття з пізнавального розвитку 
(Віконечко у природу)

Освітні завдання :
  • Розвивальні: розвивати спостережливість, логічне мислення, допитливість, діалогічне та монологічне мовлення, вміння висловлювати думки
  • Виховні: виховувати бережливе ставлення до води.
  • Навчальні : вчити дітей визначати властивості води : чиста, прозора, брудна, вода ллється, важкі предмети тонуть, а легкі плавають; закріплювати знання про значення води для людей та рослин.
Матеріал : бризкалки, ванночки для води, машинки, пір’їнки, човники паперові по кількості дітей, сюжетні малюнки, парасолька, сонечко, губки.

Підготовка дітей : досліди з водою, спостереження, вивчення віршів, закличок.

Хід:

Вихователь: Є у стільчика спинка зручна

Примощуся до неї гарненько,

Щоб була в мене спина міцна,

Щоб була в мене спинка рівненька.

Дітки, давайте сядемо рівненько, посидимо тихенько і послухаємо.

Навостріть скоріше вушка,

Що роблю я , відгадайте.

Зараз ми з вами пограємо в гру «Відгадай ,що я роблю.» Я буду за ширмою робити різні дії,а ви будете вгадувати ,що я роблю, а допоможуть вам ваші вушка, слухайте уважно.

За ширмою звучать звуки.

Вихователь дзвонить в дзвоник.

Вихователь :Дітки, що ви почули ?

Відповіді дітей.

А як ви про це дізналися.?

Вихователь стукає молоточком

Вихователь: А що почули зараз?

Вихователь рве папір.

Вихователь: Вушка у вас гарно слухали, що вони почули?

Вихователь ллє воду.

А що почули зараз?

Вихователь: Сьогодні ми будемо з вами маленькими дослідниками і дізнаємося дуже багато цікавого про воду. Ми живемо з вами на планеті Земля. Якщо поглянути на неї зверху, вона нагадує кулю. На Землі є дуже багато води і тому згори вона здається голубою. Ось такою (вихователь показує глобус).

Вода – це моря, річки, озера вода тече з крана, дощиком ллється з неба.

А для чого потрібна вода ?

Відповіді дітей.

Я зараз буду показувати вам малюнки, а ви скажете, для чого потрібна вода.

Вихователь показує малюнки, а діти відповідають .

Відповіді дітей.(вимагати повну відповідь)

Вихователь : Ой, щось мені так пити захотілося. Вихователь пропонує одному з дітей принести води.

Вихователь : …,будь ласка, принеси мені водички, он на столі стоїть. Дякую.

Ой, що це трапилося ? (водичка розлилася) Чому вона розлилася?

Відповіді дітей.

Вихователь : Дійсно, вода може литися. А що треба зробити, щоб вода не виливалася із стакана ?

Відповіді дітей.

Вихователь розглядає воду в стакані разом з дітьми.

Вихователь :Дітки , яка водичка в стакані ?( ставить туди чайну ложку) ( якщо діти не можуть дати відповідь, даю навідні запитання)

Відповіді дітей.

А тепер попробуйте її пальчиком, понюхайте.

Вихователь : Водичка ллється з крана, коли ми вмиваємося. Ллється на землю дощиком. А для чого потрібен дощик?

Давайте його покличемо.

Закличка про дощик.

Іди, дощику, іди,

На городи, на сади,

На траву, на квіти,

Що садили діти,

Щоб травичка підросла,

А квіточка зацвіла,

Щоб діти маленькі

Росли здоровенькі.

(Звучить мелодія дощу) А ось і дощик пішов. Ховайтеся від дощика до мене під парасольку Ой, як лопотить. Давайте покличемо сонечко.

Закличка про сонечко.

Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко,

На весняні квіточки,

На маленькі діточки.

Там вони граються, тебе дожидаються.

Ой як ми весело пограли під дощиком.

А що поливає дощик , коли іде?

Відповіді дітей.

А квіти, які ростуть в групі, може полити дощик?

Відповіді дітей.

Вихователь : А ми можемо їх полити?

Відповіді дітей.

Вихователь : От зараз ми з вами і поллємо наші квіти. Гра «Хто швидше поллє квіти»

Дітям пропонується полити квіти командами….

Вихователь: Молодці, дітки! Добре полили квіти, вони вам дякують.

Вихователь : Щоб квіти краще росли, їх треба не тільки полити, а й помити, бо дощик не тільки поливає, а й миє дерева, квіти, травичку.

Дослід з бризкалкою (Вихователь пропонує дітям виставити долоньки і бризкає на них водичкою з бризкалки)

Вихователь : Які стали у вас долоньки?

Відповіді дітей.

Вихователь : А тепер давайте побризкаємо квіти.

(Діти бризкають квіти)

Вихователь : Якими стали квіти?

Відповіді дітей.

Вихователь : Квіти нам дякують за допомогу. А що буде, якщо водичка розіллється? Я вам зараз розкажу, що утворюється на асфальті після дощу. Послухайте уважно віршик.

На весні, як розтане вже сніг,
Радо чую я дощику сміх.
І люблю я дощі та калюжі,
Бо з калюжами небо дружить –
У кожній калюжі шматочок блакиті.
Я також із небом хочу дружити!
Тому по калюжах охоче стрибаю –
І майже до неба дострибну буває!

Так що ж утворюється після дощу?

На столі стоять ванночки з водою, тарілочки з човниками, пір’їнкою, машинкою.

Вихователь : Що люблять діти пускати в калюжах або струмочках, коли пройде дощик або розтане сніг ?

Діти : Човники.

Вихователь : Уявіть, що ванночки – це калюжки. Давайте дізнаємося, що може плавати, а що ні.

Діти пускають у ванночках машинки, пір’їнки, човники.

Вихователь :Що трапилося з машинками?

Потонули. Чому?

Що трапилося з пір’їнкою?

Потонула вона чи ні ?

Що відбувається з човником ?

Човник плаває.

Давайте уявимо ,що подув вітер і наші човники попливли швидко-швидко. Подмухайте на свої човники. Чий човник пливе найшвидше?

Вихователь: Що ми з вами дізналися про воду?

Вихователь показує, а діти відповідають.

Вихователь :Якщо полити на руки, руки якими стануть?

У воді одні предмети плавають, а інші тонуть.

Водичка дуже потрібна людям, її треба берегти. Закривати

крани, не кидати сміття в річки, озера, бо без води не може

жити ні людина, ні тварини. Ось бачите як ми багато дізналися

про воду, але ми й далі будемо дізнаватися про неї дуже багато

цікавого.

Якби на всьому світі не стало вмить води,

То не було би більшої

Для всіх людей біди,

Щоб чиста та цілюща вода була завжди

Давайте її будемо берегти

Заняття з пізнавального розвитку для дітей третього року життя „Спостереження за кроликом”

Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про свійську тварину-кролика за зовнішнім ознаками; має продовгуватий тулуб, круглу голову; на голові у кролика довгі вуха, є великі круглі випуклі очі, ротик, носик, вуса. Він вкритий пухнастою м’якою шерсткою. Збагатити словник дітей словами; гризе, гострі зуби, стрибає, пухнаста м’яка шерстка. Виховувати інтерес і дбайливе ставлення до свійських тварин.

Матеріал: живий кролик, дидактична гра “Можна-не можна”, тарілка з овочами.

Хід заняття

(Діти сидять півколом на стільчиках, чути стукіт у двері.)

- Діти, хтось до нас у гості прийшов. Тихесенько посидьте, а я піду подивлюсь.

- Хто ж до нас прийшов? Наш гість хоче, щоб ви відгадали загадку і дізнаєтесь, хто прийшов:

Він на зайця дуже схожий,

Має куций хвіст.

Довгі вуха, косі очі,

Та не зна, де ніс.

(Діти відгадують. Вношу кролика.)

- Цього кролика звати Пушок. Бачите як він дивиться на вас. Зараз ми дуже тихо, обережно розглянемо його, щоб не злякати.

- Що це у кролика? (Обводжу рукою тулуб. Називаю імена дітей, щоб повторили.)

- А це що? (Голова, розглядаємо що є на голові: круглі випуклі очі, носик, ротик, довгі вуха.)

- Діти, а чим вкрито тіло кролика?

(Шерсткою. Прошу повторити кількох дітей.)

- А яка шерстка у кролика? Хочете погладити його, гладити треба від голівки до хвостика. Ось так.

(Показую, підношу кролика дітям.)

- То яка шерстка у кролика?

(М’якенька, гладенька, тепла.)

- Діти, а що це у кролика Пушка?

(Хвостик.)

- А хто знає віршик про кролика?

Кролики бувають різні,

Рябі, сірі, білосніжні.

У дворі вони живуть,

І смачну траву жують.

- Діти, а хто знає, як кролик пересувається?

(Стрибає. Пускаю кролика на підлогу. Розглядаємо лапи: задні довші за передні, тому він не ходить, а стрибає.)

- А хто ще хоче розказати віршика про кролика?

А це-кролик біленький,

Наче іграшка, гарненький.

Любить весело стрибати,

І травою ласувати.

- А зараз кролик доторкнеться до вашої руки і ви перетворитесь на маленьких кроликів.

(Гра “Кролики”.)

- А тепер давайте пригадаємо, що любить їсти кролик?

(Морковку, капусту, травичку…)

- А ви хочете погодувати кролика?

(Відкриваю тарілку з їжею, діти годують кролика.)

- А чим їсть кролик Пушок?

- А які зуби у кролика?

(Гострі, великі.)

- Так, у кролика гострі зуби ними він гризе овочі, траву, сухарі, капусту.

- А ще Катюша сказала мені по секрету, що і вона пригадала віршика про кролика.

Гарні та пухнасті,

Кролики вухасті.

Мають гострі зуби,

Їсти дуже люблять.

Моркву і капусту,

Сухарі із хрустом.

Буде тепло влітку,

Випущу їх з клітки.

- Дітки, а ви знаєте як потрібно поводитись із кроликом, а як ні?

- Діти, я буду показувати вам картинки, коли можна так поводиться із кроликом , то ви будете плескати в долоні, а коли не можна так робити, то будете тупотіти ніжками.

- Молодці дітки знаєте як потрібно поводиться із кроликом.

- А може ви знаєте, де живуть кролики?

(Біля людей.)

- Як називають тварин, які живуть біля людей?

(Домашні, свійські.)

- Молодці, дітки ви багато чого вже знаєте про кроликів, так про них потрібно піклуватись, годувати.

- А чи можна з ними гратися, як ви думаєте? Їм це подобається? А чим діткам можна гратися?

(З іграшками.)

- Подивиться, як багато маленьких іграшкових кроликів вас чекають на килимку. Я думаю, що ви залюбки з ними пограєтесь.



ІГРИ ТА ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНОЇ СФЕРИ ДОШКІЛЬНИКІВ

Гра «Будь уважним» (3-5 років)

Мета: розвиток уміння швидко реагувати на звукові сигнали.

Діти крокують під мелодію маршу. На слово «зайчики», вимовлене ведучим, діти повинні почати стрибати;

«котики» – бити ногами, копати;

«раки» – задкувати;

«пташки» – бігати, розправляючи «крила»;

«лелеки» – стояти на одній нозі.

Гра «Канон» (5-6 років)

Мета: розвиток довільної уваги.

Гра проходить під маршову музику. Діти стоять один за одним, поклавши дві витягнуті руки на плечі того, хто стоїть попереду. Почувши перший музикальний такт, підносить праву руку вгору 1 гравець на 2 такт – другий гравець. Коли праву руку піднесуть усі діти на черговий такт почати підносити в тому самому порядку ліву руку. Підносити ліву руку починати по черзі, опускаючи під музику руку вниз.

Гра «Чотири стихії» (4-6 роки)

Мета: розвиток уваги, пов’язані з координацією рухів.

Гравці сидять у колі. Ведучий домовляється з ними, що на слово «земля», вимовлене ним, усі повинні опускати руки вниз;

«вода» – витягнути руки вперед;

«повітря» – вгору;

«вогонь» – виконувати обертальні рухи руками; хто помиляється випадає з гри.

Гра «Пальці» (4-6 років)

Мета: розвиток уміння зосереджуватися і утримання уваги.

Гравці сидять у колі. Руки на колінах, пальці, крім великих переплетені. По команді ведучого діти починають повільно обертати великі пальці одним навколо іншого в напрямку, слідуючи за тим, щоб вони не торкалися один одного. Необхідно зосереджувати увагу на цьому русі.

Вправа закінчується через 3-5 хвилин, по команді ведучого.

Гра «Невлад» (6-7 років)

Мета: розвиток уваги

Дорослий ставить запитання. Дитина повинна відповідати на це запитання, а говорити на зовсім іншу тему.

Гра «Комп’ютер» (5-7 років)

Мета: розвиток уваги

Можна грати двома командами, які змагалися між собою, а можна однією. Кожен гравець отримує карту із символом, певною геометричною картою. «Програміст» показує програму – велику картку, де геометричні фігури, розкладені в певній послідовності.

Перемагає той або та команда, що швидше виконає закладену «програму», у свій «комп’ютер». Виконувати в певній послідовності.

Можна взяти знайомі дітям букви, щоб «друкувати слова».

Гра «Прислів’я» (5-7 років)

Мета: розвиток уваги.

1 учасник гри – відгадувач. Він виходить із приміщення. Кожна дитина отримує по 1 слову відомого прислів’я. Входить відгадувач, за командою відгадую чого учасники вимовляють по черзі кожний своє слово. Потрібно повторювати слово.

Гра «Хто уважний?» (5-6 років)

Мета: розвиток мимовільної уваги, оперативної пам’яті, класифікації

Ведучий зачитує 6 слів з інтервалом у 2-3 секунди. Наприклад: цукерка – троянда – шоколад – ромашка – торт – тюльпан.

Після цього дітям ставлять такі запитання:

– Які назви квітів і скільки їх було у списку?

– У які групи можна об’єднати ці слова?

Гра «Так чи ні ?» (4-6 років)

Мета: розвиток уваги

Гравці стають у коло. Ведучий пояснює завдання: «Якщо ви згідні з твердженням, то піднімає вгору руку і кричить «ТАК», якщо не згодні – опускайте руку та кричіть «НІ»

– Чи є в полі світлячки?

– Чи є в морі рибки?

– Чи є крила у теляти?

– Чи є дзьоб у поросяти?

– Чи є хвіст у півня?

– Чи є ключ у скрипці?

– Чи є рима у вірша?

– Чи нема помилки?

Гра «Стеж за рухом і словом » (4-6 років)

Мета: розвиток розподільної уваги.

Ведучий говорить, що діти повинні показати: ніс, рот, плечі, вухо, але при цьому сам «помиляється». Наприклад: показати брови, а говорити «вухо».

Ігри та вправи на розвиток пам’яті

Гра «Снігова куля» (6-7 років)

Мета: розвиток пам’яті, уваги

Діти згадують, як збільшиться куля, коли її котити по снігу до снігової баби. Ведучий називає слово, дитина повторює це слово і додає своє, наступним повторює другий попередні слова і додає своє.

Гра «Піктограми» (3-6 років)

Мета: розвиток образної пам’яті

Слід розпочати з коротких речень, дати добре зрозуміти дитині.

Наприклад: кішка п’є молоко;

Книжка лежить на столі;

Капуста росте на городі;

Дівчина сміється.

Викладач малює піктограми. Потім дитина за його малюнками відтворює речення, з 4 років дитина сама може малювати піктограми.

Гра «Здогадайся, що це?» (4-6 років)

Мета: розвиток образної пам’яті

Дитина закриває очі. Дорослий почергово дає, які-не-будь предмети, які дитина спочатку мовчки всі обмацує, потім називає їх. Якщо вона не змогла визначити якихось предметів, нехай опише, який він був на дотик (холодний/ теплий, важкий/легкий, твердий/ м’який).

Можливий перелік предметів: тенісний м’ячик, шмат хутра, ложка, годинник, дерев’яний кубик, гумка, прапорець, фломастер.

Гра «Магазин»(3-5 років)

Мета: розвиток слухової пам’яті

Ведучий уявно посилає дитину в магазин і пропонує запам’ятати всі предмети, які необхідно купити. Прочитати 2-3 предмети, поступово збільшуємо їх кількість у цій грі корисно поміняти ролі.

Гра «Опиши друга» (3-5 років)

Мета: розвиток спостережливості, пам’яті, комунікабельності.

З групи дітей вибирають двох, ставлять спиною один до одного. Вони по черзі описують зовнішність один одного (очі, одяг).

Ведучий за потреби підкреслює зовнішні риси дітей.

Гра «Що підходить?» (4-5 років)

Мета: розвиток асоціативного мислення, короткочасна пам’ять

Розкладають картки з різними зображеннями: квітка, ложка, стіл, кубики, гребінець. Потім називають слова: свято, сон, обід, гра, волосся. Дитина має підібрати картки, що викликають в неї асоціації з цими словами.

Після цього слід показати дитині обрані картинки; а вона повинна відтворити слова, які потрібно було запам’ятати через асоціації.

Гра «Хто більше» (5-6 років)

Мета: розвиток дедуктивності, креативного мислення

Назвати якнайбільше предметів і явищ, які можуть бути: червоними, залізними, круглими, скляними, безкінечними.

Гра «У кого більше доказів?» (5-7 років)

Мета: розвиток логічного мислення, зв’язного мовлення.
Зайдіть аргументи:

– Читати корисно, тому що…

– Сваритися погано, тому що…

– Краще мати багато друзів, тому що..

– Мати собаки-це чудово..

– Одягатися краще, тому що..

– Дивитися довго телевізор шкідливо…
Я хочу…

– Гратися цілий день..

– Мені не можна..

– Пізно ввечері гуляти…

– З’їсти морозиво..

Гра «Спійманка» (5-7 років)

Мета: розвиток креативного та логічного мислення

– Повторіть назви посуду:

– Скільки ніг у карася?

– Скільки крил у поросяти?

– Скільки крил у індика?

– Скільки рук у їжака?

– Скільки олівців у порожній коробці?

Гра «Що трапилося?» (5-7 років)

Мета: розвиток креативного мислення, уяви, мовлення

Потрібно скласти речення в розповідь:

– По вулиці їхала машина, тому у Діда Мороза була зелена борода;

– Падав синій сніг, тому сьогодні наша кішка залишилася голодною;

– Тато приніс маленьке цуценя, тому ввечері довелося запалювати свічку.

Гра «Яким буває?» (5-7 років)

Мета: розвиток уміння виділяти властивості предметів, творчого мислення, мови

Потрібно придумати якнайбільше властивостей: яким буває будинок, дерево, автомобіль, корабель, метелик, кішка.

Наприклад: будинок буває великим, маленьким, дерев’яним, новим, старим.

Гра «Пошук спільного» (5-7 років)

Мета: розвиток мислення

Дітям пропонують два слова. Вони повинні знайти спільні ознаки.

Наприклад: тарілка – сонце (форма);

Яблуко – помідор (форма);

Вазон – ялинка (колір).

Гра «Хто ким буде?» (5-7 років)

Мета: розвиток уваги, уяви, мислення, мовлення

Діти сидять у колі. Ведучий запитує по черзі кожну дитину:

Ким буде яйце, курча, хлопчик, жолудь, насінина, ікринка, гусениця, борошно, залізо, цегла, тканина, учень, хворий, дівчинка, брунька, цуценя, шкіра, теля, дошка, пташеня, козеня, ягня?

Під час обговорення відповідей важливо підказати можливість кількості варіантів.

Наприклад, з яйцями може бути пташеня, крокодил, черепаха, змія, яєчня. Виграє той у кого більше відповідей.

Ігри на розвиток уяви

Гра «Гномик» (6-7 років)

Мета: розвиток уяви

Інструкція: «Уяви собі, щ на люстрі в кімнаті сидить гномик. Розкажіть, що він може бачити звідси»

Важливо допомогти дітям зробити опис кімнати з незвичайної для них просторової точки бачення, потрібно, щоб діти уявили недоступні місця для їх очей.

Гра «Зобразити в русі» (6-7 років)

Мета: розвиток уяви

Завдання: розмістити в порядку зростання складності.

Інструкція: «Уявити, що ти перетворився у тигра, який пробирається в джунглях; орла, що летить над скелями; киплячу каструлю; авторучку у якої закінчилося чорнило.

Гра«Хочу навчитись» (5-6 років)

Мета: розвиток уяви, мислення, зв’язного мовлення

Інструкція: вчитись ніколи е пізно. Чого саме хотіли б навчитись у ведмедя, білочки, лисички, сонечка.

Гра «Перетворення» (5-7 років)

Мета: розвиток уяви, самовираження за допомогою метафоричних засобів.

Усі сідають у коло. Ведучий пропонує закінчити речення.

– Якби я був би книжкою, то я був би …(віршем, картинкою);

– Якби я був би явищем природи, то…

– Якби я був би найрозумнішим, то…


Немає коментарів:

Дописати коментар